Nowe pomysły skuteczne leczenie. Lekarze zaskoczeni. Leczenie tarczycy nie tylko tabletką.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zwłaszcza wśród kobiet. Przyczyny nie są do końca poznane, ale domniemywa się, że zarówno genetyka jak i czynniki środowiskowe mają wpływ na wystąpienie choroby.

Słowa wstępu

Tarczyca jest gruczołem znajdującym się w szyi bezpośrednio obok tchawicy. Jej prawidłowe działanie ma duże znaczenie w utrzymaniu dobrego samopoczucia oraz zdrowia, dlatego warto zaznajomić się z tym tematem.

Tarczyca produkuje hormony: trójjodotyroninę oraz tyroksynę. W badaniach krwi oznacza się je odpowiednio jako T3 oraz T4. Oddziałują one obwodów na organizm, a ich wydzieleni jest zależne od innego hormonu – tyreotropiny – wydzielanej przez przysadkę mózgową.

Te trzy wymienione powyżej substancje regulują funkcjonowanie układu nerwowego, krążeniowego, pokarmowego. Odpowiadają również za stan mięśni, kości oraz psychiki człowieka.

Jakie inne funkcje pełni tarczyca?

Kolejną substancją produkowaną przez gruczoł tarczowy jest kalcytonina. Jej rola sprowadza się do regulacji wchłania i wydalania wapnia, co przekłada się na stan tkanki kostnej oraz chrzęstnej.

Jak dbać o tarczycę?

Przede wszystkim należy pamiętać o wykonywaniu okresowych badań w celach profilaktycznych. Po ich wynikach lekarz jest w stanie stwierdzić, czy ilość wydzielanych hormonów przez tarczycę jest w normie, czy też nie. Zdradliwe może być to, że pierwsze fazy niedoczynności lub nadczynności ciężko zauważyć.

Do objawów pierwszego schorzenia należą bowiem zmęczenie, wypadanie włosów, wzrost masy ciała, a do drugiego – utrata wagi, pobudzenie, potliwość. Łatwo więc takie objawy zbagatelizować.

Drugą opcją jest zbilansowana dieta. Do codziennych posiłków warto włączyć żółtko jaja, obfitujące w tyrozynę, jod oraz selen. Te mikroskładniki, zwłaszcza w początkowych okresach rozwoju u dzieci, decydują o prawidłowym rozwoju mózgu i całego układu nerwowego.

Jod jest składnikiem hormonów tarczycy, dlatego warto zadbać o jego podaż w diecie. Natomiast selen reguluje pracę enzymów odpowiadających za przekształcenie T4 to aktywnej T3. Sama tyrozyna jest przyswajana z pokarmów zawierających aminokwas o nazwie fenyloalanina.

Większość dorosłych nie jest świadoma tego, jak ważną rolę odgrywa tarczyca i często przekonują się o tym za późno. Warto więc zmienić codzienne nawyki.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!