Sen na lewym boku przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Położenie, w jakim śpisz, może wpłynąć na trawienie i działa pozytywnie na kręgosłup.

Pozycja, w jakiej śpimy może mieć duże znaczenie dla naszego zdrowia. Jedną z tych, która ma korzystny wpływ jest spanie na lewym boku. Dlaczego?

Niesie ono ze sobą wiele korzyści – przede wszystkim ma wpływ na odciążenie kręgosłupa, ale również ułatwia procesy trawienne. Co warto wiedzieć o zdrowej pozycji, czyli spaniu na lewej stronie?

Dla wielu osób pozycja do spania nie ma większego znaczenia. Jak wiadomo sen jest bardzo ważny dla kondycji naszego zdrowia. Jego prawidłowa ilość sprawia, że organizm funkcjonuje prawidłowo, człowiek może się skoncentrować, jest wypoczęty i mniej zestresowany. We śnie kluczowa jest regeneracja. Jak o nią zadbać?

Czy pozycja podczas snu ma znaczenie?

Pozycja podczas snu ma znaczenie, a jedną z najkorzystniejszych jest właśnie ta na lewym boku. W tej pozycji nie dochodzi do uciskania aorty, dzięki czemu serce nie musi tak ciężko pracować. Po lewej stronie ludzkiego ciała znajduje się również bardzo ważny układ limfatyczny. Kiedy leżymy na lewym boku, krążenie limfy jest o wiele łatwiejsze.

Pozycja na lewym boku może tez skutecznie odciążyć układ trawienny. Treść pokarmowa w jelitach lepiej się przesuwa, dzięki czemu trawienie jest łatwiejsze. W taki sposób możemy uniknąć również zgagi, ponieważ kwas żołądkowy nie dostaje się do przełyku. Spanie na boku ma także pozytywny wpływ na śledzionę, ułatwiając do niej przepływ różnych płynów. Warto podkreślić, że gdy po dużym posiłku chcemy odpocząć, warto to zrobić właśnie leżąc na lewym boku.

Jaki wpływ spanie na lewym boku ma na kręgosłup?

Spanie na lewym boku jest jedną z lepszych pozycji. Spanie na brzuchu obciąża dolną część kręgosłupa i szyję, z kolei pozycja na plecach naciska na odcinek piersiowy oraz biodra. Zdecydowanie najmniej korzystna jest pozycja na brzuchu – szyja wówczas jest skręcona, przez co mogą pojawić się bóle i uczucie dyskomfortu.

Chcąc wpłynąć na jakość swojego snu, powinniśmy nie tylko szczególną uwagę zwrócić na pozycję. Najzdrowszym rozwiązaniem będzie połączenie spania na boku z poduszką. Należy ją umieścić pomiędzy nogami. Co daje takie ułożenie? Przede wszystkim ma dobry wpływ na biodra – w taki sposób zablokujemy je przed obrotami, ale również zmniejszymy nacisk. Sen jest ważny, a dobór odpowiedniej pozycji ma duży wpływ nie tylko na nasz kręgosłup, ale również na układ pokarmowy czy nawet krwionośny.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!