Wyczyścisz nawet przypalony tłuszcz: Najlepszy sposób na czyszczenie palników na kuchence.

Kuchnia gazowa to popularny wybór w wielu domach. Powstałe na niej w trakcie gotowania zabrudzenia są nie do uniknięcia. Resztki jedzenia, tłuszczu i przypalonych sosów mogą, niestety, okazać się trudne do usunięcia. Aby kuchenka działała prawidłowo, wymaga więc regularnego czyszczenia zarówno piekarnika, jak i płyty z palnikami.

Utrzymanie w czystości palników i piekarnika bez użycia silnie działających środków chemicznych może wydawać się niemożliwe. Znając jednak odpowiednie metody czyszczenia ekologicznego, można z łatwością pozbyć się nawet uporczywego brudu. Poznaj kilka najskuteczniejszych z nich.

Pierwsza z nich wykorzystuje mydło marsylskie. Jego doskonałe właściwości myjące można zastosować z powodzeniem nie tylko do pielęgnacji skóry. Nadaje się do licznych prac domowych, takich jak czyszczenie kuchenki, sprzętów kuchennych czy podłogi.

Składniki mieszanki:

• mydło marsylskie
• 2 litry gorącej wody
• ocet
• szczoteczka z miękkim włosiem

Sposób przyrządzenia:

Mydło zetrzeć na tarce o grubych oczkach i dodać do garnka z gotującą się wodą. Kiedy się rozpuści, przelać do miski i połączyć z octem.

Mieszanka z mydłem marsylskim idealnie czyści mocno zabrudzone palniki. Wystarczy zanurzyć je w roztworze na 30 minut, po czym wyszorować miękką szczoteczką. Po upływie kolejnych 5 minut, należy już tylko spłukać je czystą wodą i osuszyć szmatką. Czynność warto powtarzać przynajmniej raz w tygodniu, aby cieszyć się błyszczącą, czystą kuchenką.

Druga metoda dotyczy użycia sody oczyszczonej oraz octu. Mikstura z użyciem tych składników poradzi sobie z nawet najgorszymi zabrudzeniami powstałymi na palnikach gazowych.

Skład mieszanki:

• 2 litry wody
• ocet
• soda lub proszek do pieczenia
• szczoteczka

Sposób przygotowania:

Do garnka wlej wodę, następnie dodaj po łyżce octu i sody oczyszczonej. Zamocz palniki w przygotowanym tak roztworze przynajmniej na 2 godziny. Można też pozostawić je tak na całą noc. Po upływie tego czasu, konieczne jest wyczyszczenie ich szczoteczką lub ostrą gąbką. Na koniec wystarczy już tylko spłukać palniki wodą i wytrzeć do sucha.

W celu usunięcia zabrudzeń z piekarnika, można również skorzystać z domowych sposobów. Mieszanką do czyszczenia palników, przy użyciu wody, octu oraz sody oczyszczonej, wyczyści się z powodzeniem pozostałe elementy kuchenki.

Sposób czyszczenia:

Na początku należy namoczyć gąbkę w ciepłej wodzie z sodą, a następnie przetrzeć całą kuchenkę gazową. Ocet sprawdzi się szczególnie dobrze na tłustych powierzchniach. Jest także niezastąpiony w czyszczeniu rusztu, który powinno się zamoczyć na kilka minut w wodzie z jego dodatkiem. Na koniec trzeba przetrzeć wszystko wilgotną szmatką i osuszyć ręcznikiem papierowym lub ściereczką z mikrofibry, które nie pozostawią zarysowań.

Powodzenia i do dzieła!

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!