Przywróć blask w swojej biżuterii: Wystarczy prosty trik z wodą i popularną przyprawą.

Dbanie o biżuterię wcale nie musi być trudne. Okazuje się, że możesz zapomnieć o drogich usługach profesjonalistów i śmiało samemu przywrócić piękny blask swojej biżuterii.

Wystarczy tylko, że zabierzesz szkatułkę ze swoją biżuterią do miejsca w którym zapewne nigdy byś nie znalazła – do kuchni. To właśnie w tym pomieszczeniu odkryjesz zupełnie inne zastosowanie dla niektórych środków, które pomogą Ci wyczyścić nie tylko srebro i złoto ale także ozdoby z kamieniami szlachetnymi. Ciemne zabarwienie i nieestetyczne plamy można bez problemu usunąć w domowym zaciszu, jeśli tylko zna się kilka sprytnych sposobów. Jeśli zastanawiasz się jak przywrócić swoim pierścionkom, wisiorkom lub kolczykom dawny blask i piękno, jesteś we właściwym miejscu! Sprawdź jak to zrobić! 

By złoto znów lśniło. 

Biżuterią, z którą w zasadzie nie rozstajemy się są obrączki ślubne. Noszone są codziennie podczas wielu czynności, które narażają je na drobne zarysowania. W tych niedużych wgłębieniach łatwo gromadzi się brud, który przygasza blask i piękno złota. Na szczęście możesz to łatwo zmienić, korzystając z tych sposobów! 

Cukier

Do czyszczenia złota możesz też użyć mocno posądzonej wody. W szklance gorącej wody rozpuść trzy łyżki cukru. Zanurz obrączki ślubne ostudzonej mieszance i zostaw je na noc.

Sól

W szklance wody rozpuść pięć łyżek zwykłej, kuchennej soli. Tak przygotowanym roztworze umieść obrączki ślubne. Zostaw je zanurzone przynajmniej na całą noc lub dobę. Po tym czasie wyciągnij je, przepłucz czystą wodą a następnie wypoleruj za pomocą miękkiego kawałka materiału.

Ocet

Bardzo popularnym sposobem jest czyszczenie złota przy użyciu octu. Wystarczy nawilżyć szmatkę w occie i starannie przetrzeć powierzchnię obrączki. Po upływie godziny wypłucz obrączkę czystą wodą i wypoleruj miękką szmatką. 

Jeśli nie masz octu albo nie lubisz jego zapachu, możesz zamiennie użyć soku z cytryny lub cebuli, albo mieszanki piwa z białkiem jaja kurzego w stosunku 1:1.

Jak wyczyścić srebrna biżuterie?

W prostej, casualowej biżuterii najczęściej używane jest srebro niższych prób. W przeciwieństwie do ozdób z wysokiej jakości srebra, które wymagają doświadczonej ręki jubilera, o swoje codzienne, delikatne wisiorki i kolczyki ze srebra możesz zadbać samodzielnie. 

Amoniak z sokiem cytryny

Z nieestetycznym zabarwieniem na srebrnej biżuterii pomoże uporać się mieszanka soku z cytryny i amoniaku. W szklance wody rozpuść świeżo wyciśniętą łyżeczkę soku z cytryny a następnie dodaj łyżeczkę amoniaku i zamieszaj. Srebrną ozdobę zanurz na około minutę a następnie osusz przy pomocy delikatnego kawałka materiału.

Zamiast do obiadu, do ratowania srebra: surowe ziemniaki.

Korzystając z tego sposobu uzyskasz równie satysfakcjonujący efekt co w przypadku roztworu z amoniakiem i cytryną. Wystarczy w startych na tarce, surowych ziemniakach umieścić srebrną biżuterię. Gdy srebro odzyska swój blask, wypłucz pod wodą pozostałości po warzywach i wypoleruj.

Pamiętaj żeby stosować zawsze odpowiednio delikatne, nie rysujące powierzchni tkaniny.

Jak poradzić sobie z czyszczeniem kamieni szlachetnych?

Aby prawidłowo zadbać o swoja ulubioną biżuterię przyozdobioną kamieniami szlachetnymi konieczna jest znajomość twardości użytych klejnotów. 

Miękkie kamienie – malachit, opal.

Do czyszczenia miękkich kamieni świetnie nadaje się roztwór wody z jedną łyżką płynu do mycia naczyń. Pozostaw na chwilę a następnie wyciągnij i wyczyść używając szmatki do polerowania..

Organiczne kamienie – perły korale bursztyn.

Do ich czyszczenia najlepiej użyć roztworu o temperaturze pokojowej, będącego mieszaniną wody z alkoholem. Zachowaj stosunek 1:1.

Twarde kamienie – diament, rubin, szmaragd.

Do czyszczenia tych kamieni doskonale nadaje się amoniak. Postępuj podobnie jak w przypadku złota.

Chociaż czyszczenie kamieni jest na pewno satysfakcjonujące, to jednak wymagające czasu i wyjątkowej dokładności zajęcie. Mimo, że wiesz już jak dbać o swoją biżuterię, postaraj się przechowywać drogocenne kamienie z dala od źródła ciepła i mocnego nasłonecznienia.

Kuchnia nie tylko do gotowania!

Kuchnia okazuje się małym laboratorium, w którym codzienne składniki spożywcze potrafią z zaskakującą skutecznością przywrócić blask zaniedbanym ozdobom. Od dziś ocet czy sól nie będą tylko dodatkiem do sałatki! Z tymi sprytnymi metodami odkryjesz ich zupełnie inne właściwości!

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!