Dobre samopoczucie każdego dnia gwarantowane – Jak wyeliminować stres za pomocą chińskiej metody.

Co zrobić kiedy cały czas czujemy się zmęczeni, szybko tracimy humor i mamy złe samopoczucie? Ciągłe podenerwowanie i stres nie sprzyjają dobremu nastawieniu.

Jak więc sobie z tym poradzić? Warto spróbować ćwiczeń rozciągających oraz masażu różnych części ciała. Regularne ćwiczenia i masaże pomogą zredukować nieprzyjemne skutki codziennych dolegliwości wywołanych m.in. nadmiernym stresem.

Masaż dłoni. 

Przytłoczeni całą masą obowiązków domowych, pracą, dziećmi itp., często sięgamy po środki farmakologiczne mające rozwiązać nasze problemy, jest to jednak środek doraźny i nie pozwoli nam na satysfakcjonujące efekty długoterminowe. Chcąc zapobiec pojawiającym się dolegliwościom warto sięgnąć po wschodnią medycynę tradycyjną, która może okazać się rozwiązaniem na wiele dręczących nas bolączek. Odpowiednim środkiem zaradczym na ból może okazać się masaż dłoni, a konkretnie odpowiednie naciskanie palców u dłoni.

Warto zacząć od naciskania palców obu dłoni, które należy złożyć jak do modlitwy i delikatnie napierać palcami na siebie przez kilka sekund. Metoda ta pozwala się wyciszyć, uspokoić, ukoić nerwy i poradzić sobie z targającymi negatywnymi emocjami.

 

Udowodniono, że nasze dłonie połączone są z naszym mózgiem, a co za tym idzie ich masaż wpływa na samopoczucie i pracę całego organizm.  Aby lepiej zrozumieć sens wykonywanych ćwiczeń oraz mechanizmy zachodzące podczas ich wykonywania, warto wiedzieć za co wg tej chińskiej metody odpowiada każdy palec:

  • kciuk to nerwy, stres i zmartwienia w życiu;
  • palec wskazujący to strach i lęki;
  • palec środkowy to złość, wściekłość i podenerwowanie;
  • palec serdeczny to smutek, niezdecydowanie oraz stany depresyjne;
  • mały palec to brak energii, niepokój i pesymizm.

Kolejnym proponowanym ćwiczeniem jest zaciśnięcie lewej dłoni i objęcie jej prawą, tak, aby jedna była „schowana” w drugiej.  Następnie należy naciskać palcem, który jest odpowiedzialny za emocję, którą aktualnie odczuwamy. Jeśli jest to np. strach powinniśmy dociskać mocniej palcem wskazującym. Przytrzymujemy tak dłonie przez około 30 sekund, odpoczywamy, kolejne 30 sekund. Powtarzamy tę czynność co najmniej kilkukrotnie.

 

„Sztuka bycia szczęśliwym”

Medycyna chińska od tysięcy lat udowadnia, że można leczyć metodami dziś uważanymi za niekonwencjonalne. Nie zmienia to jednak faktu, że metody tej medycyny są skutecznym remedium na wiele dolegliwości. Jedną z metod leczenia bólu, ale także wzmocnienia swojej odporności jest sztuka samoleczenia przez dotyk właśnie.

„Sztuka bycia szczęśliwym”, czy po chińsku „Jin Shin Jyutsu” to kolejna metoda, która rozprawi się z niejedną dolegliwością. Chodzi o masaż konkretnych części dłoni. Otwieramy dłoń i wybieramy palec, który odpowiada za emocję jaką obecnie odczuwamy np. mały palec będzie odpowiadać za niepokój.

Naciskamy ten palec kciukiem oraz palcem wskazującym drugiej ręki, albo całkowicie zamykamy na nim drugą dłoń. Powtarzamy to ćwiczenie również z odpowiednim palcem w drugiej dłoni.

Warto również wiedzieć, że poza emocjami nasze palce odpowiadają za różne części naszego ciała, a ich masaż może odpowiednio na nie wpłynąć, i tak:

  • kciuk odpowiada za śledzionę, żołądek, bóle głowy, żołądka oraz za problemy skórne;
  • palec wskazujący odpowiada za pęcherz moczowy, nerki, mięśnie i układ trawienny;
  • palec środkowy odpowiada za wątrobę, woreczek żółciowy, bóle głowy, ból podczas miesiączki, problemy z układem krwionośnym oraz za zmęczenie;
  • palec serdeczny odpowiada za układ oddechowy, płuca, jelita i niestrawność;
  • najmniejszy palec odpowiada za serce, jelito cienkie i bóle kości.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!