Pomidory i ich przyjaciele — chronią dla świetnego owocowania. Instrukcje.

Przyjaciele pomidorów – pomocni w powstaniu zdrowych owoców

Zastanawiałeś się kiedyś, jak ochronić pomidory przed szkodnikami i sprawić, by zaowocowały tak, że sam nie uwierzysz? Okazuje się, że wśród innych roślin można znaleźć dla nich sprzymierzeńców, którzy pomogą uzyskać niespodziewane efekty.

 

Wyjątkowo owocne plony to coś, czego życzy sobie każdy sadownik, tym bardziej warto przyłożyć wagę do znalezienia dla pomidorów odpowiednich współtowarzyszy.

 

Sadzenie towarzyszące – czym jest?

Nazywamy tak sadzenie większej niż jeden gatunek ilości roślin. Takie działanie podejmuje się z myślą o każdym z sadzonych gatunków. Najchętniej „zaprzyjaźnia” się rośliny, które uzupełnią nawzajem swoje wymogi żywieniowe, nawyki wzrostu i możliwości pokonania szkodników.

Zalety

Po pierwsze znaczny spadek zagrożenia. Aby uniknąć sytuacji, w której strata jednej uprawy, np. w związku z atakiem pasożytów lub choroby, pociągnie za sobą upadek pozostałej części warto dobrać rośliny towarzyszące. Powodem takiej katastrofy może stać się gęste sadzenie roślin pomidorów, jedna przy drugiej. Znacznie lepszym, a także bardziej naturalnym rozwiązaniem, jest kopiowanie tego, jak rośliny rosną naturalnie, a więc w kulturach o różnym składzie gatunkowym.

 

Po drugie sadzenie współpracujących roślin w grupie chroni uprawę. Rośliny podatne na niepogodę mogą w ten sposób uzyskać m.in. ratunek przed wiatrem. Może to mieć wpływ nawet na ich przeżycie. Tak więc roślinom bardziej podatnym na ciężkie warunki pogodowe z pewnością pomoże obecność tych bardziej odporniejszych, silniej osadzonych i ulistnionych.

Po trzecie zwiększenie bezpieczeństwa wobec pasożytów. Sadzenie roślin w grupie wsparcia to świetny pomysł na poradzenie sobie ze szkodnikami. Nic tak nie przepędzi niechcianych gości jak posadzenie tuż obok zagrożonej atakiem drapieżców innej rośliny, takiej która w sposób naturalny odstraszy szkodniki.

W dodatku warta jest polecenia metoda na przepędzenie istot pasożytujących i podwyższenie ilości pożytecznych owadów. Mowa o posadzeniu owoców i warzyw przy roślinach rodzących zbyt wiele pyłku i nektaru.

 

A więc, które z roślin są odpowiednimi towarzyszami dla pomidorów?

Nagietek. To ze względu na identyczne zapotrzebowanie. Jak wiadomo nie tylko ludzie gustują w pomidorach. Wśród koneserów znajdują się toksyczni dla uprawy osobnicy, jak mączliki szklarniowe i nicienie. Mączliki szklarniowe to małe, białe muszki, które hurtowo osadzają się na zaatakowanej roślinie.

Żerują na dolnej stronie liści, powodując żółknięcie roślin, a następnie deformację i całkowite zaschnięcie. Nagietek eliminuje pasożyty poprzez wydzielanie specjalnych, odstraszających substancji chemicznych. Nicienie to małe, obłe robaki atakujące system korzeniowy rośliny. Nagietek nie dopuści do ich pojawienia się, jeśli zostanie posadzony pomiędzy pomidorami, w węźle korzeniowym rośliny.

 

Bazylia. Roślina, której towarzystwo dla pomidorów jest równie korzystne w ogródku, jak i na talerzu. Jej posadzenie przy pomidorach skutecznie wypędzi całe grono insektów. Bazylia sprawi, że z daleka od pomidorów trzymać się będą wszelkie owady. A przy tym jest to sprawdzony sposób na komary, które nie cierpią tego, tak lubianego przez wielu ludzi, zapachu.

Czosnek. Jest szczególnie skuteczny w kwestii walki z mszycami, roztoczami, nicieniami i przędziorkami. Co ciekawe roślina czosnku potrafi też zwalczyć chorobę grzybową, jak choćby fytoftoroza. Poleca się ich sadzenie wokół rabatek z pomidorami.

 

Pomysły na inne ciekawe połączenia roślin w zespoły przyjaciół

Istnieje wiele różnych sposobów na złączenie sadzonek w współpracującą drużynę. Jeśli chodzi o pomidory, to poza wymienionymi już przykładami poleca się również między innymi bliskość pomidora i pietruszki – rośliny te uzupełniają się szczególnie korzystnie dla pietruszki, która rośnie wtedy obficie.

Często sadzi się ogórki tuż przy szpinaku, burakach, szparagach, fasoli, selerach, kukurydzy, koprze, sałacie, cebuli, grochu i rzodkiewce – co niesie obopólne korzyści. Buraki, poza kompozycją z ogórkami, sprawdzą się również z brokułem, cebulą, czosnkiem, kalafiorem, czy grochem. Bardzo chętne do współpracy są też na przykład mięta i szałwia. Jak więc widać wachlarz rozwiązań jest naprawdę rozbudowany, tak więc każdy ogrodnik powinien odkryć połączenie, które pomoże uzyskać mu optymalne korzyści dla roślin.

 

Zagrożenia

Oczywiście występują również kombinacje roślin, których nie powinno się sadzić w swoim towarzystwie. Uprawa obok siebie roślin z tej samej rodziny botanicznej sprawi, że atak pasożytów na jedną z nich zrujnuje również uprawę drugiej. Przykładem takich roślin, których sadzić obok się nie powinno, są pomidory i papryka. Lepiej też nie sadzić ich przy ziemniakach, kapuście czy też grochu.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!