Pyszne i soczyste truskawki – przepis na urocze i aromatyczne owoce z własnego ogrodu.

Istnieje wiele pomysłów na to, by truskawki były dorodne i cieszyły nie tylko smakiem, ale i wyglądem. Poniżej poznasz sposób na to by truskawki rosły duże.

 

 

Każdy sposób można wykorzystać i sprawdzić, ale dzisiaj chcę podzielić się z Wami moim sprawdzonym sposobem na odżywienie truskawek. To bomba witaminowa, którą stosuję na przełomie kwietnia i maja.

 

Bomba witaminowa na porost truskawek

To 100% naturalny nawóz, dzięki niemu nie musisz już stosować innych środków. Stosując ten nawóz masz pewność, że Twoje truskawki będą pozbawione chemicznych dodatków. Ekologiczny skład to jeden z atutów tego nawozu.

 

 

Składniki:

  •  1 litr wody (gorącej)
  •  50 g świeżych drożdży (zamiennie 1 łyżeczka suszonych drożdży)
  •  1 łyżka cukru (stołowa)

 

 

Przygotowanie:

Do wody należy dodać drożdże i cukier, odstawić na 24 godziny. Po tym czasie roztwór jest gotowy do użytku. Należy rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:5 (1 część roztworu, 5 części wody). Po wymieszaniu powstanie mikstura, która wystarczy na podlanie 10 roślin. Każdy krzaczek truskawek należy podlać około pół litrem roztworu. To ekologiczny  dużo tańszy nawóz niż te proponowane w sklepach ogrodniczych.

 

Domowe sposoby na dorodne truskawki

 

 

Nawóz z pokrzywy – odżywia i chroni truskawki

Nawóz z pokrzywy to kolejny ekologiczny sposób na odżywienie truskawek, główne składniki tego nawozu to azot i potas, które są łatwo przyswajalne i potrzebne do wzrostu roślin. Dodatkowym atutem tego nawozu jest to, że odstrasza szkodniki. Dzięki czemu truskawki są chronione przed pasożytami.

 

Do zrobienia tego nawozu potrzebna będzie wiadro pokrzywy i woda. Pokrzywę, zalej wodą i mieszaj dwa razy dziennie. Stosuj po rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:20.

 

 

Nawóz z chleba

Stary chleb można wykorzystać przygotowując nawóz. Drożdże zawarte w chlebie są idealne do nawożenia roślin, zakwaszają glebę, przyciągają pożyteczne zwierzęta, dzięki czemu gleba staje się żyźniejsza, a uprawa dorodniejsza. Przygotowanie tego nawozu jest banalnie proste. Wystarczy zalać wodą stary chleb, ważne by umieścić go w naczyniu tak, by był cały zamoczony i nie unosił się na wodzie. Odstawić miksturę na około 6-10 dni, by zaszedł proces fermentacji. Tak otrzymany roztwór należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:10 i podlewać truskawki.

 

 

Obornik drobiowy

Dzięki niemu truskawki staną się duże i soczyste. Przed użyciem obornik powinien odstać minimum 3 dni. Tym nawozem podlewa się truskawki za czym zaczną kwitnąć. Stosuje się go w postaci płynnej, po rozcieńczeniu w stosunku 1:10. Bardzo ważne jest by pamiętać o odpowiednim rozcieńczeniu, bo za mocny nawóz może przypalić truskawki.

 

 

Kwaśnie mleko

Do uzyskania tego nawozu potrzebne będzie mleko lub kefir. Do spryskiwacza należy wlać mleko/kefir i rozcieńczyć go z wodą. Skwaśniałe mleko ma korzystne właściwości dla rozwoju owoców, zwłaszcza gdy stosuje się go w połączeniu z obornikiem. Taka mieszanka stwarza lekko kwaśne środowisko, które lubią truskawki.

 

Sposobów na naturalne nawozy jest kilka, warto je znać by cieszyć się uprawą pięknych i zdrowych truskawek, które będą pysznie smakować.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!