Nowy przywódca Kościoła Katolickiego, papież Leon XIV, niespodziewanie zwrócił się do wiernych w Polsce. Jego prośba, wygłoszona w języku polskim, zaskoczyła wielu.
Leon XIV – Amerykanin na Stolicy Piotrowej
Konklawe z 8 maja 2025 roku przeszło do historii jako jedno z najbardziej niezwykłych. Kardynałowie wybrali na papieża Roberta Prevosta, Amerykanina, który przyjął imię Leon XIV. To pierwszy raz, kiedy obywatel Stanów Zjednoczonych zasiadł na Stolicy Piotrowej.
Wybór ten wywołał skrajne emocje. Tłumy na placu św. Piotra z entuzjazmem przyjęły biały dym, ale postać nowego papieża zaskoczyła wielu. Zdezorientowanie i ciekawość malowały się na twarzach wiernych, gdy Prevost po raz pierwszy ukazał się w oknie bazyliki. Niespodzianką było także imię – Leon XIV, co wielu interpretuje jako hołd dla tradycji i pontyfikatu Leona XIII.
Nowy papież początkowo wydawał się poruszony i przytłoczony. Jego pierwsze wystąpienie było pełne emocji, co było zrozumiałe. Przemawiał ze wzruszeniem, świadomy ogromu odpowiedzialności. Wielu wierzy, że rozpoczęła się era, która może przynieść nieoczekiwane zmiany w Kościele i jego relacjach ze światem.
„Pokój niech będzie z Wami wszystkimi. Bracia i Siostry kochani, to jest pierwsze pozdrowienie Chrystusa zmartwychwstałego, Pana, który dał swoje życie za swoje owce. Także ja chciałbym, aby to pierwsze pozdrowienie pokoju doszło do waszych serc, do waszych rodzin, do wszystkich osób, gdziekolwiek są, do wszystkich narodów, do całej ziemi (…) – powiedział papież Leon XIV.”
Wizja jedności i pojednania
W minionych dniach papież Leon XIV przewodniczył uroczystej mszy inaugurującej swój pontyfikat. Podczas homilii przedstawił swoją wizję Kościoła na nadchodzące lata. Marzy o wspólnocie głęboko zjednoczonej, solidarnie działającej i otwartej na dialog z każdym człowiekiem, niezależnie od pochodzenia, przekonań czy statusu społecznego.
„Chciałbym, bracia i siostry, aby to było naszym pierwszym wielkim pragnieniem: Kościół zjednoczony, znak jedności i komunii, który staje się zaczynem pojednanego świata – oświadczył papież Leon XIV.”
Leon XIV pragnie, aby Kościół katolicki stał się „zaczynem pojednanego świata” – miejscem, które nie tylko głosi Ewangelię, ale aktywnie przyczynia się do budowania zgody, pokoju i wzajemnego zrozumienia. W świecie pełnym konfliktów i podziałów misją Kościoła powinno być dawanie świadectwa jedności i miłosierdzia, zarówno wewnątrz własnych struktur, jak i w relacjach z innymi religiami i społeczeństwami.
„Posługa Piotra jest naznaczona właśnie miłością ofiarną, ponieważ Kościół Rzymski przewodniczy w miłości, a jego prawdziwą władzę stanowi miłość Chrystusa. Nigdy nie chodzi o zdobywanie innych poprzez dominację, religijną propagandę czy za pomocą narzędzi władzy, lecz chodzi zawsze i wyłącznie o to, by miłować tak, jak czynił to Jezus – mówił papież Leon XIV.”
Niespodziewane słowa do Polaków
Kilka dni po inauguracji, papież Leon XIV skierował swoje słowa do Polaków. Stało się to podczas pierwszej audiencji generalnej w Watykanie, która zgromadziła tłumy wiernych z całego świata. Wśród nich licznie obecni byli Polacy, od dekad stanowiący jedną z najbardziej aktywnych wspólnot katolickich.
Papież Leon XIV zwrócił szczególną uwagę na obecność pielgrzymów z Polski. W geście życzliwości i duchowej bliskości skierował do nich słowa pozdrowienia i wyrazy wdzięczności za ich silne przywiązanie do wiary i tradycji chrześcijańskiej. Docenił zaangażowanie polskich wiernych w życie Kościoła i ich otwartość na duchowe wartości.
„Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. Obraz pól, zasianych ziarnem, harmonijnie wpisuje się w krajobraz waszej pięknej, ojczystej ziemi – powiedział po włosku do Polaków nowy papież.”
Comments are closed.