Chcesz mieć zawsze czysty ogródek bez uciążliwych ślimaków? Zastosuj te triki, bez zbędnych środków chemicznych

Ślimaki to uciążliwe mięczaki, które w ogródku bywają nieco uciążliwe.

Wyglądają całkiem niewinnie, a ich rozmiar wcale nie wskazują na ogrom szkód jakie mogą wyrządzić w ciągu jednej nocy.

Warto jednak poznać kilka sposobów na to, aby pozbyć się ich w naturalny sposób bez sklepowych środków chemicznych.

Te małe szkodniki, w ciągu jednej nocy mogą mocno uszkodzić młode sadzonki. Szczególnie narażone są ogórki, kalarepa, rabarbar, fasolka i młode liście kapusty.

 

Oto krótki poradnik, jak ustrzec ogródek przed ślimakami:

 

 

 

Zapobieganie inwazji, czyli profilaktyka

Profilaktyka jest kluczowym elementem w walce z inwazją ślimaków. Szkodniki te, bardzo szybko się rozmnażają, zatem zwróć szczególną uwagę na miejsca w których najczęściej można je spotkać, czyli w wilgotnych i zacienionych miejscach.

Często chowają się pod doniczkami, w chwastach i w wysokiej trawie. Aby skutecznie zapobiec inwazji ślimaków, podlewaj sadzonki wczesnym rankiem. Kiedy zrobi się ciepło, a ziemia wyschnie, utrudni ślimakom dostęp do chronionych roślin.

 

Czym odstraszyć ślimaki?

Zdecydowanie i skutecznie odstraszają je rośliny, wydzielające silny aromat. Jeśli posadzisz takie rośliny w pobliżu, będą naturalną barierą ochronną dla roślin.

Zatem dobrze jest posadzić w bliskim sąsiedztwie ogródka szałwii, lawendy, nagietka, rozmarynu lub tymianku. Zapach tych ziół odstraszy ślimaki bardzo skutecznie.

 

 

Ślimaki nie lubią również kłujących roślin, więc doskonałym sposobem będzie ułożenie gałązek malin, róż lub igieł z drzew iglastych oraz pokruszone skorupki jajek. Toksyczna dla ślimaków jest też kofeina, więc wystarczy wysypać wokół ogródka kawę.

 

Jak uchronić uprawę rabarbaru?

Ślimaki go wprost uwielbiają, a ponieważ ma duże i rozłożyste liście, stanowi idealne miejsce do koczowania i schronienia.

 

 

Aby lepiej rósł i pięknie się rozrastał, zrezygnuj z posadzenia go w ogródku z warzywami i posadź na brzegu kwietników.

Jak pozbyć się ślimaków z ogródka?

Nawet jeśli profilaktyka nie wystarczy, nie sięgaj od razu po sklepowe środki chemiczne. Zastosuj skuteczną i naturalną metodę na skuteczne pozbycie się ich z ogrodu.

 

 

Jeśli zaobserwujesz, że w jakimś miejscu ślimaków jest zdecydowanie najwięcej, wydziel to miejsce, obficie zmocz wodą i przykryj kartonem.

 

Te szkodniki, które znajdziesz tam rano, wystarczy przenieść w inne miejsce z dala od ogródka. Powodzenia!

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!