„Anielskie ruchańce” – O niebo lepsze od pączków. Sprawdziłam to już wiele razy.

Anielskie ruchańce to drożdżowe racuchy wywodzące się ze wsi Aniołowo, która znajduje się w gminie Pasłęk. Ruchańce wypiekane są zgodnie z tradycyjną, warmińską recepturą, sięgającą aż lat czterdziestych ubiegłego wieku.

 

Są to lekko podłużne, pieczone placki wyglądem przypominające pączki, które na przestrzeni lat zdobyły ogromne uznanie w całym kraju. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu smakowi i wyjątkowości, w 2019 roku warmińskie anielskie ruchańce trafiły na ustanowioną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi listę wyrobów tradycyjnych.
Nazwa pączków pochodzi od nazwy miejscowości Aniołowo, w której są one tradycyjnie wypiekane, a także od specyficznych ruchów ciasta w trakcie ich wypieku – wrzucone na rozgrzany olej drożdżowe ciasto sprawia wrażenie, jakby tańczyło w rondlu, a także głośno skwierczy. Tradycyjne racuchy charakteryzuje bardzo miękkie, sprężyste ciasto, lekko chrupiąca, apetyczna skórka i wyrazisty, drożdżowy zapach.

 

Składniki

 

  • 1 kg mąki pszennej
  • 10 dag drożdży
  • 1 litr mleka
  • 3/4 szklanki cukru
  • szczypta soli
  • 1/2 kostki masła
  • 6 jaj
  • olej
Podana ilość składników wystarczy na zrobienie około trzydziestu ,,ruchańców”.
Całość mąki wsypujemy do dużej miski. We wsypanej mące robimy średniej wielkości dołek, do którego ostrożnie dodajemy połowę lekko podgrzanego mleka (około pół litra), całe drożdże oraz szczyptę soli i niewielką ilość cukru, po czym delikatnie formujemy ciasto i odstawiamy je na pięć do dziesięciu minut, aby swobodnie urosło.
W tym samym czasie roztapiamy połowę kostki masła, oraz oddzielamy białka od jajek i ubijamy z nich sztywną pianę. Do wcześniej uformowanego ciasta dodajemy pozostałe żółtka jajek, resztę cukru i mleka, roztopione masło oraz ubitą pianę, po czym odstawiamy ciasto, aby dobrze urosło.
W rondlu średniej wielkości rozgrzewamy olej, a następnie za pomocą łyżki stołowej ostrożnie kładziemy ciasto na rozgrzanym oleju i dokładnie smażymy je z obu stron do momentu, aż się zarumieni.
Anielskie ruchańce podajemy posypane cukrem pudrem.

 

Smacznego !

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!