Naturalny specyfik wspomagający walkę z otyłością, nadciśnieniem tętniczym. Wzmacnia też naczynia krwionośne.

Sezam jest znany ludzkości od ok. trzech i pół tysiąca lat. Jego nasiona zwykle wykorzystuje się jako dodatek do różnych potraw, w tym pieczywa i ciast.

Ponadto wytwarza się z nich olej oraz pastę tahini – jeden ze składników hummusu. Oprócz tego sezam posiada szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii. W dalszej części artykuły przedstawimy więcej szczegółów na temat jego zdrowotnych właściwości.

 

Korzyści wynikające ze spożywania sezamu

W skład sezamu wchodzą witaminy i mikroelementy, a także kwasy organiczne, błonnik oraz fityna, lecytyna i beta-sitosterol. Sezam podobnie jak ser jest bogaty w wapń. Spożycie 100 g jego nasion wypełnia dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na ten pierwiastek. A w połączeniu z fosforem i cynkiem, działa profilaktycznie w walce z chorobami stawów i osteoporozą.

Witamina PP zawarta w sezamie działa przeczyszczająco, dzięki czemu organizm z łatwością pozbywa się toksyn. Natomiast beta-sitosterol korzystnie wpływa na metabolizm, przyspieszając utratę zbędnych kilogramów.

Spożywanie nasion sezamu szczególnie poleca się kobietom w wieku rozrodczym, gdyż pomagają ustabilizować gospodarkę hormonalną, zmniejszając ryzyko mastopatii, a także wspomagają krążenie krwi w miednicy. Dzięki zawartości fitoestrogenów, czyli substancji zbliżonej do żeńskich hormonów płciowych, przyczyniają się do zwiększenia libido.

 

Odmładzający tonik na bazie sezamu

 

 

Składniki:

  • 1 łyżka sezamu
  • 1 łyżeczka cukru pudru
  • 1 łyżeczka zmielonego imbiru

 

 

Przygotowanie:

Zmieszaj wszystkie składniki. Łyżeczkę tak sporządzonego specyfiku można stosować raz dziennie w celu oczyszczenia twarzy lub dodawać do potraw.

 

Sezamu nie powinny spożywać:

  • Osoby uczulone na ten produkt,
  • Cierpiący z powodu wysokiej krzepliwości krwi i żylaków,
  • Kobiety w 3 trymestrze ciąży, ze względu na wysoką zawartość wapnia, która może doprowadzić do przedwczesnego porodu,
  • Dzieci poniżej 5 roku życia, gdyż ich organizm nie potrafi strawić tłuszczu sezamowego.

Jeśli nie masz w.w. przeciwwskazań, nic nie stoi na przeszkodzie, byś mógł go włączyć do swojego jadłospisu. Sezam warto dodawać do mięsnych lub warzywnych potraw, słonych i słodkich wypieków oraz koktajli, deserów czy sałatek.

 

Zwykle w sklepach dostępne są surowe nasiona. Jeśli chcesz wydobyć ich smak, możesz podsmażyć je kilka minut na suchej patelni, cały czas mieszając. Jeśli artykuł Ci się spodobał, przekaż go dalej.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!